Jak zostać pilotem ? Kurs DLA pilota!

Pasjonaci latania często zastanawiają się, jak zostać pilotem. Istnieją różne mity na temat tego, jak dobra kondycja zdrowotna jest potrzebna, a także jak trudną sztuką jest ten zawód. Korzystając jednak z pomocy renomowanych ośrodków szkoleniowych oferujących kursy dla pilotów, można z łatwością przejść przez każdy etap nauki. Jak zatem wygląda droga do uzyskania własnej licencji?

Wykonanie odpowiednich badań

Często twierdzi się, że pilot powinien cechować się zdrowiem astronautów. Nie jest to jednak prawdą – najważniejsze, aby nie cierpiał na różne choroby przewlekłe, której objawy mogą się pojawić w najmniej spodziewanym momencie. Do nich należą m.in.:

  • cukrzyca,
  • choroby serca,
  • choroby psychiczne.

Wykonanie odpowiednich badań jest obligatoryjne zarówno dla pilotów prywatnych, jak i komercyjnych. Kandydat powinien przejść m.in. przez diagnostykę słuchu, wzroku, laryngologiczną, psychologiczną, morfologiczną i moczu. W przypadku licencji dla pilota prywatnego, w zależności od wieku, musi odbywać badania klasy II – co rok lub nawet co pięć lat.

Natomiast osoby starające się o uprawnienia pilota komercyjnego (np. by mógł latać w liniach lotniczych) muszą przechodzić przez badania lotniczo lekarskie I klasy co najmniej raz w roku.

Szkolenia teoretycznie PPL(A)

Jeszcze przed wizytą u lekarza kandydaci starający się o licencję pilota mogą przystąpić do teoretycznej części szkolenia na pilota turystycznego (Private Pilot License), które obejmuje około 100 godzin. Po teorii i po dostarczeniu zaświadczenia lekarskiego następuje jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów tego etapu – kurs praktyczny.

W tej części przyszły pilot wylatać 45 godzin – wpierw z instruktorem, a następnie samodzielnie. Po zakończeniu szkolenia otrzymuje stosowne zaświadczenie, z którym, wraz z aktualnymi badaniami lekarskimi i świadectwem radiooperatora (warto o typ pamiętać, by zawczasu zdać odpowiedni egzamin), udaje się na egzamin praktyczny do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po jego zaliczeniu natomiast uzyskuje licencję pilota turystycznego, która uprawnia na obszarze całej UE do latania samolotami jednosilnikowymi o maksymalnej masie 5700 kg.

 

Kolejne kroki?

Prywatne latanie to jednak tylko jedna strona medalu. Ci, którzy wiążą swoje życie zawodowe z lataniem, muszą przejść przez kolejne kroki.

Zacznijmy od tego, że piloci mający jedynie licencję PPL(A) mają uprawnienia do latania wyłącznie za dnia, od wschodu do zachodu. Stąd też wielu z nich przechodzi przez kurs VFR (Visual Flight Rules) Night, który daje im prawo do odbywania lotów także po zmroku. W toku tego szkolenia kursanci uczestniczą w kilkugodzinnych wykładach, a także odbywają co najmniej 5 godzin praktyki. Zwieńczeniem jest zaś egzamin przez Lotniczą Komisją Egzaminacyjną w ULC.

Chcąc jednak spełnić marzenie o tym, aby zasiadać za sterami Airbusów, należy podjąć szkolenie, które ma na celu zdobycie licencji Airline Transport Pilot License (ATPL(A)). Po uwzględnionych w kursie wykładach teoretycznych kandydat mający co najmniej 50 godzin wylatanych jako dowódca statku powietrznego i legitymujący się zaświadczeniem lotniczo-lekarskim I klasy, może przystąpić do części praktycznej – obejmującej kilka koniecznych szkoleń (w tym latania wg wskazań przyrządów). Zwieńczeniem tej części jest egzamin przed Lotniczą Komisją Egzaminacyjną.

Kolejnym etapem w zdobywaniu uprawnień ATPL(A) jest kurs Commercial Pilot License (CPL (A)). Należy jednak spełnić warunek wylatanych 150 godzin i pozytywnie zdane egzaminy teoretyczne ATPL(A). Ta część trwa co najmniej 28 godzin, w czym znajduje się minimum 8 godzin praktyki w samolocie dwusilnikowym z chowanym podwoziem o zmiennym skoku śmigła. Dzięki temu kandydaci jednocześnie uczą się, jak pilotować samoloty wielosilnikowe (co jest przedmiotem osobnego szkolenia).

ATPL(A) Frozen

Przechodząc pomyślnie każdy z tych etapów, zyskuje się uprawnienie ATPL Frozen, co oznacza, że dany kandydat może pełnić funkcję drugiego pilota w przewozie lotniczym. „Odmrożenie”, czyli zdobycie pełnię praw do pilotowania samolotów liniowych jest możliwe po uzyskaniu 1500 godzin nalotu, w tym 500 za sterami maszyn wielosilnikowych.

Droga, choć długa, zdecydowanie warta jest przejścia – prestiż, doskonałe zarobki, a przede wszystkim – możliwość oglądania różnych stron świata z innej niż dotychczas perspektywy wynagradzają cały trud w walce o to, by zostać pilotem.